Kilka miesięcy temu, kiedy w USA trwały właśnie zamieszki spowodowane morderstwem Gorge’a Floyda napisałam do Piotra z Podcastu Rowerowego, zachęcając go do nagrania odcinka dotyczącego rasizmu w kolarstwie. Odpisał „nagrajmy go razem”, jednak nie jestem ekspertką w zakresie amerykańskiego ruchu Black Lives Matter, a sytuację w amerykańskim kolarstwie śledzę pobieżnie, wspólnie ustaliliśmy, że nagramy odcinek na temat, który jest zdecydowanie bardziej aktualny dla rzeczywistości, w której oboje funkcjonujemy na co dzień. Tak powstał pomysł na podcast dotyczący seksizmu w kolarstwie.
Problem dyskryminacji kobiet na zawodach czy niesmacznych komentarzy podczas jazd grupowych dotykał mnie osobiście podczas codziennego życia w polskim świecie kolarskim. Wielokrotnie słyszałam, że mam jechać z przodu peletonu, ponieważ panowie będą mogli dzięki temu cieszyć się widokami. Obcy mężczyźni czuli się uprawnieni do komplementowania umięśnienia moich nóg lub tego, jak strój kolarski opina moje ciało. Nie chciałam jednak, żeby podcast opierał się wyłącznie na moich doświadczeniach, dlatego przygotowując się do rozmowy przeprowadziłam ankietę za pomocą mojego konta na Instagramie oraz przeprowadziłam rozmowy z najaktywniejszymi rowerowymi koleżankami. Niestety okazało się, że praktycznie wszystkie z nich doświadczyły jakieś formy seksizmu podczas uprawiania ukochanego sportu.
Jednak seksizm w kolarstwie to nie tylko jednostkowe doświadczenia amatorek. To przede wszystkim zinsitutucjonalizowana dyskryminacja profesjonalnych zawodniczek, które zarabiają rażąco mniej niż ich koledzy, mają mniej możliwości startów w zawodach oraz mniej miejsc na Igrzyskach Olimpijskich. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) znana jest w środowisku kolarskim jako klub dla białych, starszych panów, którzy są niechętnie nastawieni na zmiany. Czy najbliższe lata przyniosą zmianę?
Zachęcam do posłuchania podcastu i refleksji nad tym, jak traktowane są kobiety w kolarstwie i ogółem w sporcie profesjonalnym. Podcast dostępny jest na Spotify.
Aktualizacja z dnia 06.11.2020:
Sukces! Sklep Kolarski.eu, o którym wspominam w nagraniu, po publikacji podcastu udostępnił post, w którym informuje o rezygnacji z seksistowskiego zwyczaju wstawiania co piątek zdjęcia roznegliżowanej kobiety w towarzystwie roweru. Jestem przekonana, że to nie tylko efekt podcastu ale nacisku wielu z słuchaczy, którzy napisali do sklepu z prośbą o zmianę. Dziękuję wszystkim za reakcję!
Najnowsze komentarze